deviataa
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
deviataa

výpis stredných škol, staršie časti testu MONITOR, diskusie o stredných školách, základy psychológie a pedagogiky
 
DomovDomov  Latest imagesLatest images  HľadaťHľadať  RegistráciaRegistrácia  PrihláseniePrihlásenie  

 

 Chyby sociálnej percepcie

Goto down 
AutorSpráva
Admin
Admin
Admin
Admin


Počet príspevkov : 54
Age : 30
Mesto v ktorom bývaš : Zlaté Moravce :)
Registration date : 07.08.2008

Chyby sociálnej percepcie Empty
OdoslaťPredmet: Chyby sociálnej percepcie   Chyby sociálnej percepcie EmptyUt august 12, 2008 10:59 am

Chyby sociálnej percepcie - Haló efekt (efekt primarity): presnosť percepcie je často podstatne ovplyvnená a skreslená priaznivým alebo nepriaznivým dojmom, ktorým osoba na nás zapôsobí v prvom kontakte. Ide tu o vplyv poradia informácii, ktoré o danej osobe získame či už priamym (osobný kontakt) alebo nepriamym spôsobom (písomný opis osoby). Ak dotyčná osoba vystupuje napr. ako zdatný rečník, máme tendenciu posudzovať ju ako priebojnú a samostatnú. Prvý dojem je veľmi klamlivý. Napriek tomu si všetci týmto spôsobom vytvárame obraz a tento obraz je veľmi trvácny, najmä ak je negatívny je veľmi obtiažne ho zmeniť. - Súkromné teórie osobnosti sú nazývané implicitné teórie osobnosti, spočívajú v tom, že predpokladáme súvis a súčasný výskyt niektorých vlastností osobností, prípadne psychických a fyzických znakov. Pojem Implicitný vyjadruje, že jednotlivci nie sú si vedomí týchto teórií, formujú sa v našej psychicke na základe skúseností ale predstavujú i prevzaté názory iných ľudí. Napr. predpokladáme, že telesne silní ľudia sú kľudní a pokojní, naopak ľudia s nízkou telesnou váhou nekľudní, zvýšene pohybliví. - Stereotypy: sú formy iracionálneho posudzovania jednotlivcov podľa ich príslušnosti k určitej sociálnej skupine. Do úvahy vtedy neberieme skutočné charakteristiky človeka, posudzujeme ho podľa nepodstatných vonkajších znakov. - Projekcia: je pripisovanie vlastných (najčastejšie nám nepríjemných vlastností), postojov, hodnôt iným ľuďom. Proces prebieha neuvedomene, sami si nemusíme byť vedomí toho, že práve negatívne vlastnosti, ktoré pripisujeme druhým sú naše vlastné.

- Prenos: je pripisovanie nezodpovedajúcich vlastností a postojov druhým ľuďom na základe ich (nami neuvedomovanej) podobnosti s kľúčovými a významnými osobami našej minulosti. Ak sa niekto, s kým sa stretneme prvýkrát, podobá na osobu z našej minulosti, máme tendenciu pripisovať mu príslušne dobré či zlé vlastnosti a správať sa k nemu zodpovedajúcim spôsobom. - Efekt želania či priania: neuvedomelá snaha posudzovateľa dospieť k záverom, ktoré mu vyhovujú, obrazu posudzovaného, ktorý si želá na z hľadiska vlastných cieľov. - Chyby hodnotenia:

A: chyby

chyba prísnosti – tendencia vnímať iných ľudí prísne, skôr ako nositeľov horších
vlastností.
chyba miernosti – vnímať iných ľudí veľmi pozitívne.
chyba centrálnej tendencie – prisudzovať posudzovaným osobám strednú hodnotu
vlastností, doslova sa vyhýbať pozitívnemu, resp. negatívnemu hodnoteniu.

B: chyby

Presnosť nezávisí len od schopností, zručností a skúseností posudzovateľa, ale aj od faktorov, ktoré stoja na strane posudzovaného. K faktorom presnosti sociálnej percepcie na strane posudzovaného zaraďujeme:

1. Autentickosť kontra účelnosť prejavov správania Vonkajšie prejavy človeka nemusia byť objektívnym vyjadrením jeho vlastností a postojov. Mnohí ľudia sa dokážu správať účelovo, zámerne regulovať svoje vonkajšie prejavy tak, aby dosiahli sociálnu akceptáciu a obraz seba v očiach druhých ľudí podľa svojej predstavy, ich správanie nevyjadruje skutočnú podstatu ich osobnosti.

2. Presnosť sociálnej percepcie závisí tiež od množstva informácií, ktoré je posudzovaný ochotný poskytnúť o sebe svojmu okoliu. Človek, ktorý je málo otvorený voči iným, poskytuje málo informácii o sebe samom, nedáva veľa možností na to, aby bol inými správne posudzovaný
Návrat hore Goto down
http://deviataa.creare-forum.com
 
Chyby sociálnej percepcie
Návrat hore 
Strana 1 z 1

Povolenie tohoto fóra:Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
deviataa :: Psychológia :: Sociálny psychológia-
Prejdi na: