deviataa
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
deviataa

výpis stredných škol, staršie časti testu MONITOR, diskusie o stredných školách, základy psychológie a pedagogiky
 
DomovDomov  HľadaťHľadať  RegistráciaRegistrácia  PrihláseniePrihlásenie  

 

 FYZIKA- Heliocentrizmus(rozdiel medzi ním a dnešným pohladom na vesmír)

Goto down 
AutorSpráva
rOmAnQa

rOmAnQa

Počet príspevkov : 2
Age : 26
Mesto v ktorom bývaš : Žiar nad Hronom
Registration date : 02.03.2009

FYZIKA- Heliocentrizmus(rozdiel medzi ním a dnešným pohladom na vesmír) Empty
OdoslaťPredmet: FYZIKA- Heliocentrizmus(rozdiel medzi ním a dnešným pohladom na vesmír)   FYZIKA- Heliocentrizmus(rozdiel medzi ním a dnešným pohladom na vesmír) EmptyUt marec 03, 2009 6:22 pm

Heliocentrizmus je teória tvrdiaca, že Slnko je stredom vesmíru a Slnečnej sústavy. Je protikladom geocentrizmu.
Názor, že stredom vesmíra nie je nehybná Zem, ale Slnko vznikol už v starovekom Grécku a najdokonalejšie ho prepracoval Aristarchos zo Samu. Heliocentrický názor na svet sa však vtedy ešte nepresadil. Pohyb Zeme sa zdal protizmyselný a protirečiaci vtedajšej Aristotelovskej fyzike. Až v 16. Storočí Mikulaš Kopernik nanovo vypracoval heliocentrickú sústavu sveta. Podľa Kopernika:
• centrom celého sveta je nehybné Slnko
• okolo Slnka obiehajú po kruhových dráhach a rovnomerným pohybom Merkúr, Venuša, Zem, Mars, Jupiter a Saturn
• svet uzaviera nehybná sféra stálic
• Kepler po mechanickej stránke dopracoval heliocentrický systém, keď opustil predstavu kruhového obehu okolo Slnka a formuloval tri Keplerove zákony pohybu planét. Tieto zákony neskôr odvodil z gravitačného zákona Isaac Newton.
Heliocentrizmus ako učenie protirečiace Biblii bolo dlhú dobu cirkvami prenasledované. Popierali ho a neuznávali pápeži, Martin Luther aj Ján Kalvín. Kopernikova kniha De revolutionibus orbium coelestium bola 5.marca 1616 daná na index zakázaných kníh, Galileo bol za heliocentrizmus odsúdený na domáce väzenie a Gordiano Bruno bol zaň upálený. Mnohí ďalší učenci sa potom báli otvorene k heliocentrizmu prihlásiť.
Dnes už nikto nepochybuje o tom, že vesmír sa v čase vyvíja od horúceho ku chladnejšiemu stavu. Nedokážeme však zatiaľ dostatočne presne zistiť, či hustota hmoty vo vesmíre stačí na to, aby vzájomná príťažlivosť vesmírnych objektov raz niekedy zastavila dnešné rozpínanie, ktoré by potom prešlo na opačný proces - zmršťovanie vesmíru. K tomu by bolo potrebné, aby hustota hmoty vesmíru bola vyššia ako kritická hustota. Určenie presnej hodnoty strednej hustoty vesmíru komplikuje fakt, že nie všetka hmota vo vesmíre sa prejavuje žiarením (problém tmavej hmoty). Doterajšie pozorovania ukazujú, že v každom prípade sa skutočná hustota hmoty vo vesmíre málo líši od kritickej hustoty.
Súčasné modely vesmíru, ktoré v mnohom ovplyvňuje práca anglického teoretického fyzika Stephena Hawkinga zásadne vychádzajú z makrofyziky. Vzťahy pre singularitu (čas pred Big Bangom) vyplývajú z Einsteinových rovníc, hoci podporujú teóriu veľkého tresku. Fyzikálne zákony, z ktorých bola singularita odvodená, neplatia v momente singularity (ako vidieť nie všetko je vo fyzike vyriešené). Hawkingova teória vývoja vesmíru prikladá najväčší význam gravitácii. Gravitácia ovplyvňuje všetko, čo sa pohybuje v priestore a čase. V súčasnej dobe je budovaná kvantová gravitácia, ktorá spája pojem gravitácie v rámci obecnej teórie relativity s predstavami o dualite vlnenia častíc a s princípmi neurčitosti, na ktorých sa zakladá kvantová mechanika. Ide vlastne o teóriu všetkého, ktorú hľadajú tvorcovia nových všeobecných zákonov fyziky (napr. teórie strún). Všetko toto úsilie má jeden veľký cieľ - fyziku, ktorá by vysvetľovala deje v singularite a od nej vývoj vesmíru.
Návrat hore Goto down
 
FYZIKA- Heliocentrizmus(rozdiel medzi ním a dnešným pohladom na vesmír)
Návrat hore 
Strana 1 z 1

Povolenie tohoto fóra:Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
deviataa :: Referáty, projekty a pod. :: Referaty-
Prejdi na: