deviataa
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
deviataa

výpis stredných škol, staršie časti testu MONITOR, diskusie o stredných školách, základy psychológie a pedagogiky
 
DomovDomov  HľadaťHľadať  RegistráciaRegistrácia  PrihláseniePrihlásenie  

 

 Sociálna psychológia

Goto down 
AutorSpráva
Admin
Admin
Admin
Admin

Počet príspevkov : 54
Age : 27
Mesto v ktorom bývaš : Zlaté Moravce :)
Registration date : 07.08.2008

Sociálna psychológia Empty
OdoslaťPredmet: Sociálna psychológia   Sociálna psychológia EmptyUt august 12, 2008 10:47 am

Sociálna psychológia je oblasť psychológie zaoberajúca sa vplyvom sociálnych faktorov na psychiku jedinca. V dnešnej dobe vedná disciplína veľmi rozšírená, v popredí záujmu je skúmanie postojov, rolí a správanie jedinca v skupine, význam sociálnych noriem a dynamika sociálnych skupín.

Predmet sociálnej psychológie - psychológia sociálnych skupín - veda o správaní sa človeka v spoločnosti - sleduje jednotlivca v sociálnom prostredí - študuje správanie jednotlivca v sociálnej interakcii - je jedna z najmladších psychologických disciplín

Filozofické a psychologické zdroje sociálnej psychológie v 2. pol. 19. stor. Bolo to obdobie veľkých revolučných zmien, charakterizujú ho nepokoje, hnutie veľkých skupín ľudí, revolúcie s masovým a davovým charakterom, vysťahovalectvo, zvýšený kontakt rozličných národov, ako aj rozmach techniky.

1. Psychológia národov - Lazarus, Steinthal boli autori práce Národová psychológia– vedu v nej definujú ako vedu o duchu národa, náuku o prvkoch a zákonoch duchovného života národov. Prvkami ducha národa sú reč, mytológia, náboženstvo, kultúra, folklór, písmo, umenie, zvyky, morálne a právne normy. - Wundt sa pokúsil o psychologický výklad jazyka, mýtov, náboženstva, štruktúru národa podľa Wundta tvoria tri základné prvky - reč, mýty, zvyky. - Durkheim: sociológ, zaoberal sa otázkou kolektívnej mysle. Psychika človeka je determinovaná sociálnymi faktami. Sociálne fakty sú javy, ktoré existujú nezávisle od jednotlivcov – jazyk, čas, priestor). Kolektívne reprezentácie – je systém ideí, obrazov, rituálov, symbolov (zástavy, totemy). Ignoroval individualitu jednotlivca.

2. Psychológia davu - LeBon: Psychológia davu (1885) . Dav chápal ako typický prejav svojich čias, zdôraznil iracionalitu a primitivizmus. V dave sa vytvorí kolektívna myseľ, tzv. duša davu, ktorá stojí nad jednotlivcami. Duša davu pohlcuje osobnosť jednotlivcov, tlmí vyššie vrstvy, aktivuje primitívne iracionálne vrstvy osobnosti. V dave vládne búrlivá emocionalita a deštruktívne inštinkty. Duša davu vzniká ako dôsledok: - sugescia – nekritické prijímanie iného - nákazlivosť – emócie sa šíria od jedného k druhému (ak prevládajú emócie, rozum je v pozadí) - anonymita – strata pocitu zodpovednosti, nadobudnutie pocitu beztrestnosti, slobody z deštruktívnych prejavov

_________________
siedmaa.estranky.sk, osmaa.estranky.sk, deviataa.estranky.sk, deviataa.creare-forum.com, pribinka.sk
Návrat hore Goto down
http://deviataa.creare-forum.com
 
Sociálna psychológia
Návrat hore 
Strana 1 z 1

Povolenie tohoto fóra:Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
deviataa :: Psychológia :: Sociálny psychológia-
Prejdi na: