deviataa
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
deviataa

výpis stredných škol, staršie časti testu MONITOR, diskusie o stredných školách, základy psychológie a pedagogiky
 
DomovDomov  HľadaťHľadať  RegistráciaRegistrácia  PrihláseniePrihlásenie  

 

 -Dav- Sociálna psychológia

Goto down 
AutorSpráva
Admin
Admin
Admin
Admin


Počet príspevkov : 54
Age : 29
Mesto v ktorom bývaš : Zlaté Moravce :)
Registration date : 07.08.2008

-Dav- Sociálna psychológia Empty
OdoslaťPredmet: -Dav- Sociálna psychológia   -Dav- Sociálna psychológia EmptyUt august 12, 2008 10:49 am

Dav:
- chaotický, neorganizovaný útvar, ktorý potrebuje vodcu aby usmernil jeho hnutie. Vodca je zodpovedný za smerovanie davu a davové správanie. - Tarde nechápal dav ako spontánny neorganizovaný, iracionálny, nestabilný útvar. Podľa neho spontánne masy sa môžu premeniť na organizované. Vzťahy sú založené na spoločných princípoch a ideáloch. - Freud uznával existenciu duše davu. Jej podstatu tvoria putá lásky (hlavne medzi vodcom a ostatnými). Vodca nemôže prejavovať lásku ku každému členovi, preto časť z nich je flustrovaná a dostáva sa na primitívnu úroveň. Členovia sa vzdávajú svojho Superega v prospech vodcu (najvyššia vrstva osobnosti) a stávajú sa závislými na vodcovi. - EROS – láska TANATOS – smrť > dva pudy, ktoré človeku podľa Freuda riadia život.

Vznik sociálnej psychológie ako vedy Spája sa s rokom 1908. Ako prvý ju pomenoval Baldvin. V tomto roku boli vydané dve odborné publikácie nazvané Sociálna psychológia autorov McDougall v Londýne a Ross v New Yorku – boli to prvé učebnice Sociálna psychológia rozlišuje dve línie:

Psychologická sociálna psychológia Americký psychológ Allport autor Sociálnej psychológie – skúma jednotlivca v sociálnom prostredí, vplyv prítomnosti iných na správanie, presvedčenie druhých ľudí. Výskum tejto línie sa zameriaval na jednotlivca a malé sociálne skupiny.

Sociologická sociálna psychológia Rrozvíjala sa viac v Európe. Skúmala vzťah osobnosti a spoločnosti, javy ako socializácia, sociálne role, normy, sociálne deviácie, sociálne reprezentácie, kolektívne správanie.

Symbolický interakcionizmus Kľúčovými pojmami tohto prístupu sú interakcia a jej význam. Všeobecne rozšírený význam chápu ako symbol. Symbolom môže byť výraz tváre, oblečenie, slovo, znak prostredia. Symboly vznikajú v procese kontaktu ľudí a vytvárajú symbolické prostredie, v ktorom ľudia žijú a ktorého symboly musia chápať a používať, čo je základom ich bytia. (kde žijú, kde pracujú)

Etnometodológia Predmetom skúmania je odhalenie metód, ktoré ľudia používajú na konštruovanie sociálnej reality, t.j. pri vytváraní predstáv o skutočnosti a o živote v sociálnej komunite

_________________
siedmaa.estranky.sk, osmaa.estranky.sk, deviataa.estranky.sk, deviataa.creare-forum.com, pribinka.sk
Návrat hore Goto down
http://deviataa.creare-forum.com
 
-Dav- Sociálna psychológia
Návrat hore 
Strana 1 z 1
 Similar topics
-

Povolenie tohoto fóra:Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
deviataa :: Psychológia :: Sociálny psychológia-
Prejdi na: