deviataa
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
deviataa

výpis stredných škol, staršie časti testu MONITOR, diskusie o stredných školách, základy psychológie a pedagogiky
 
DomovDomov  HľadaťHľadať  RegistráciaRegistrácia  PrihláseniePrihlásenie  

 

 Vyvin poznavacich procesov

Goto down 
AutorSpráva
slniecko165
V.I.P
V.I.P


Počet príspevkov : 44
Registration date : 11.08.2008

Vyvin poznavacich procesov Empty
OdoslaťPredmet: Vyvin poznavacich procesov   Vyvin poznavacich procesov EmptySt august 20, 2008 5:14 pm

Zmyslové orgány dosahujú vrchol svojej výkonnosti. Vnímanie je cieľavedomejšie, presnejšie, plánovitejšie a systematickejšie. Spresňuje sa vnímanie priestoru, času, hmotnosti, plochy, hĺbky a veľkosti. Pubescent vníma jemné zrakové, sluchové, čuchové podnetové nuansy. S narastaním vedomej regulácie vnímania sa zvyšuje aj poznávacia efektivita pozorovania. Predmetom pozorovania sa stáva aj vlastná osoba - rozvíja sa sebapozorovanie týkajúce sa zovňajšku, správania aj vlastných psychických procesov.

Pre psychický rozvoj celej osobnosti, ale najmä pre intelektuálny vývin je dôležité, aby bol dostatok vnemových podnetov, avšak príliš mnoho vnemov pasívne registrovaných vedie v dospievaní k podnetovému presýteniu, v dôsledku čoho sa objavuje únava, nesústredenosť, celková nespokojnosť a rozladenosť.

Pozornosť zo začiatku puberty je zhoršená. Príčiny zhoršenia nie je možné určiť jednoznačne, ale môže to byť dôsledok, ale môže to byť dôsledok hormonálnych zmien v organizme. Zhoršená je koncentrácia pozornosti. Roztržitosť, ktorá sa častejšie vyskytuje v tomto období, je podmienená celkovou telesnou a psychickou instabilitou. Koncom puberty dochádza k zlepšeniu pozornosti, zlepšuje sa koncentrácia i rýchlosť postrehu. Ku skvalitneniu pozornosti prispievajú aj prehlbujúce sa záujmy dospievajúcich.

Fantázia je koncom obodia na úrovni dospelých. Výrazné diferenciácie v predstavivosti dospievajúcich spôsobujú rôzne špeciálne schopnosti.

Pamäť sa kvalitatívne mení. Podstata prestavby spočíva nielen v prechode od mechanickej pamäti k logickej, ale v kvalitatívnom vývine logickej pamäti, ktorá nadobúda sprostredkovaný a logický ráz. Výrazne vzrastá verbálna pamäť.

Myslenie a myšlienkové operácie sú vyjadrované nielen slovne, ale aj znakmi, symbolmi. Vytvára sa logický systém pojmov a ich vzťahov. Koncom puberty sa rozvíja úsudkové myslenie, ktoré sa v adolescencii ďalej prehlbuje. Nové kvality myslenia sa prejavujú v riešení náročnejších úloh a problémov teoretickej i praktickej povahy. Riešením problémov získava nové poznatky, overuje si nové postupy. Ale úplná samostatnosť a úspešnosť pri riešení problému je u dospievajúcich sťažená tým, že ešte nevedia plne používať správne postupy, nie sú dostatočne kritickí a dôslední a pre nedostatok skúseností nie sú vždy objektívni. Často robia unáhlené závery.

Reč, jej slovný a písomný prejav sa výrazne zlepšuje. Slovná zásoba sa zvyšuje - pubescent ovláda 12 - 14 tisíc slov.
Návrat hore Goto down
Admin
Admin
Admin
Admin

Počet príspevkov : 54
Age : 27
Mesto v ktorom bývaš : Zlaté Moravce :)
Registration date : 07.08.2008

Vyvin poznavacich procesov Empty
OdoslaťPredmet: Re: Vyvin poznavacich procesov   Vyvin poznavacich procesov EmptySt september 10, 2008 11:12 pm

vyzera to sicce dost laicky napisane ale ked do docitate zistite ze mate problem vysvetlit si co ste vlastne citali takze odporucam tetno text PRECItat min 2KRAAT

_________________
siedmaa.estranky.sk, osmaa.estranky.sk, deviataa.estranky.sk, deviataa.creare-forum.com, pribinka.sk
Návrat hore Goto down
http://deviataa.creare-forum.com
 
Vyvin poznavacich procesov
Návrat hore 
Strana 1 z 1

Povolenie tohoto fóra:Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
deviataa :: Psychológia :: Poznávacia psychológia-
Prejdi na: