deviataa
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
deviataa

výpis stredných škol, staršie časti testu MONITOR, diskusie o stredných školách, základy psychológie a pedagogiky
 
DomovDomov  HľadaťHľadať  RegistráciaRegistrácia  PrihláseniePrihlásenie  

 

 SJ + Literatúra... výber spisovatelov... 1 ročník OA

Goto down 
AutorSpráva
lentvojaivuska
Moderátor
Moderátor
lentvojaivuska

Počet príspevkov : 29
Age : 29
Mesto v ktorom bývaš : Zlaté Moravce
Registration date : 12.08.2008

SJ + Literatúra... výber spisovatelov... 1 ročník OA Empty
OdoslaťPredmet: SJ + Literatúra... výber spisovatelov... 1 ročník OA   SJ + Literatúra... výber spisovatelov... 1 ročník OA EmptySt august 27, 2008 7:30 pm

Slovenský jazyk

Ján Simonides
1648 Spišské Vlachy-1708 Banská Bystrica
V časoch náboženského prenasledovania bol odsúdený na mimoriadnom súde v Bratislave a deväť mesiacov väznený v Leopoldove. Vo svojich cestopisných prózach a literárnych zápisoch opisuje bratislavský súd, leopoldovské väzenie, cestu na neapolské galeje, útek, vyslobodenie, putovanie po Taliansku, Švajčiarsku a Nemecku a návrat domov. Jazyk zápisov je bezprostredný a aj napriek silnému citovému podfarbeniu prekvapuje denník svojou vecnosťou.

Matej Bel
1684 Očová-1749 Bratislava
Matej Bel bol evanjelickým farárom a rektorom v Banskej Bystrici, potom rektorom v lýcea a farárom v Bratislave. Bratislavské lýceum sa jeho zásluhou stalo jednou z najlepších škôl v Uhorsku. Vyvrcholením jeho celoživotnej práce bolo štvorzväzkové dielo Historické a zemepisné vedomosti o súvekom Uhorsku, výsledok spolupráce so študentami, profesormi a učencami celého Uhorska. Stalo sa cenným historickým materiálom uhorskej a našej minulosti. Matej Bel však veľmi veľa urobil aj pre dobré meno a kultúru Bratislavy, v ktorej strávil prevažnú časť svojho tvorivého života. Preto k jeho historickému titulu „veľká ozdoba Uhorska“ môžeme bez zveličovania pridať, že bol a je veľkou ozdobou Bratislavy.

Anton Bernolák
1762 Slanica na Orave- 1813 Nové Zámky
Prvý slovenský spisovný jazyk na západoslovenskom základe utvoril rodák z Oravy Anton Bernolák. Uzákonenie spisovnej slovenčiny v roku 1787 bolo pokrokovým činom, ktorým A. Bernolák vystihol potreby doby a položil základy budúceho kultúrneho rozvoja Slovákov. Základné dielo, ktoré vydal A. Bernolák a ktoré rozhodlo o budúcich osudoch slovenskej reči, literatúry a kultúry vôbec, bola po latinsky napísaná Jazykovednokritická rozprava o slovenských písmenách. V knihe vyšiel zo zásady, že spisovný jazyk má byť čo najbližší reči Ľudu. Zároveň vyložil pravidlá, ako nový spisovný jazyk uviesť do života. V roku 1790 vydal prvú slovenskú gramatiku s názvom Grammatica slavica (Slovenská gramatika). V nej spracoval gramatickú stavbu spisovnej slovenčiny.

Ján Hollý
1785 Borský Mikuláš-1849 Dobrá Voda
Selanky
Bernolákovo úsilie povýšiť kultúrnu západoslovenčinu na spisovný jazyk Slovákov bolo korunované významným básnickým dielom Jána Hollého. Tanto génius slovenského jazyka patril medzi tých slovenských
Návrat hore Goto down
 
SJ + Literatúra... výber spisovatelov... 1 ročník OA
Návrat hore 
Strana 1 z 1

Povolenie tohoto fóra:Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
deviataa :: Referáty, projekty a pod. :: Referaty-
Prejdi na: