deviataa
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
deviataa

výpis stredných škol, staršie časti testu MONITOR, diskusie o stredných školách, základy psychológie a pedagogiky
 
DomovDomov  HľadaťHľadať  RegistráciaRegistrácia  PrihláseniePrihlásenie  

 

 Výživa v sučastnej dobe

Goto down 
AutorSpráva
lentvojaivuska
Moderátor
Moderátor
lentvojaivuska

Počet príspevkov : 29
Age : 29
Mesto v ktorom bývaš : Zlaté Moravce
Registration date : 12.08.2008

Výživa v sučastnej dobe Empty
OdoslaťPredmet: Výživa v sučastnej dobe   Výživa v sučastnej dobe EmptySt august 27, 2008 7:59 pm

Pri súčasnej aktuálnej situácii, pri premenách spoločnosti, vedeckotechnického pokroku a zvýšenou životnou úrovňou, nadobúda výživa, ako citlivý a frekventovaný ukazovateľ rozvoja spoločnosti, osobitný režim.
Výživa ako jeden z najhlavnejších vplyvov vonkajšieho prostredia na organizmus, je základom zdravého rastu a vývoja každého člena spoločnosti už od útleho veku. Pravidelný príjem živín a ostatných nevyhnutných zložiek potravy zabezpečuje energetické krytie funkcií organizmu a zaistenie potrebných metabolistických prosecov. Dôležitý je spôsob, akým sú tieto potreby kryté, teda spôsob výživy. Nejde len o vyváženosť stravy, ale aj o životný režim dňa, správne návyky a stolovanie, prípravu pokrmov.
Spôsob výživy, nevyhnutný pre udržanie primeraného rastu, vývoja a zachovania zdravia, je zakotvený v zásadách racionálnej výživy, ktorých základným podkladovým materiálom sú odporúčané výživové dávky. Je všeobecne známe, že okrem mlieka a vajec patrí medzi potravinové skupiny, ktoré sú hlavným zdrojom živočíšnych bielkovín predovšetkým mäso. Tieto tri potravinové skupiny dohromady uhrádzajú 93-98% spotreby živočíšnych bielkovín.
Je takisto známe, že medzi biologicky plnohodnotné, nízkoenergetické živočíšne bielkovinové potraviny patrí aj hydinové mäso.
Porovnanie obsahu výživových zložiek hydinového mäsa s ostatnými konzumnými druhmi, jednoznačne podporuje jeho stále širšie uplatnenie v racionálnej výžive človeka.
V civilizačnom procese stratil človek veľa zo svojich potravinových a výživových inštinktov, ktoré boli nevyhnutné v boji s prírodou v úsilí prežiť. Preto si človek musí v súčasnosti svoju výživu uvedomele usmerňovať a prispôsobovať svojim potrebám na základe poznania výsledkov vedeckých výskumov.
Moderný spôsob života je nezlúčiteľný s niektorými zastaralými stravovacími zvyklosťami a iba náležité uplatňovanie výsledkov vedeckovýskumnej práce na poli výživy umožní zosúladiť stereotyp výživy moderného človeka s jeho súčasnými potrebami, ktoré zodpovedajú konkrétnym životným a pracovným podmienkam a stupňu rozvoja spoločnosti.
Návrat hore Goto down
 
Výživa v sučastnej dobe
Návrat hore 
Strana 1 z 1

Povolenie tohoto fóra:Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
deviataa :: Referáty, projekty a pod. :: Referaty-
Prejdi na: