deviataa
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
deviataa

výpis stredných škol, staršie časti testu MONITOR, diskusie o stredných školách, základy psychológie a pedagogiky
 
DomovDomov  HľadaťHľadať  RegistráciaRegistrácia  PrihláseniePrihlásenie  

 

 William Shakespeare

Goto down 
AutorSpráva
slniecko165
V.I.P
V.I.P


Počet príspevkov : 44
Registration date : 11.08.2008

William Shakespeare Empty
OdoslaťPredmet: William Shakespeare   William Shakespeare EmptyPi september 05, 2008 5:19 pm

Spisovateľ

"Láska je dym, čo chrlí každý vzdych,
za slnka oheň v očiach zaľúbených,
za noci oceán sĺz milencov.
Čo ešte? Hlúposť, čo sa múdro správa,
dusivá žlč i nektárová šťava."

Život: Najväčší divadelný dramatik William Shakespeare (1564 - 1616) sa preslávil svojou neuveriteľne pestrou a bohatou tvorbou. Jeho hry sa hrajú do dnešných dní na celom svete. Postavy Rómeo a Júlia, Hamlet, Othello, či Macbeth žijú svojím vlastným životom a ovplyvňujú všetky generácie.
Štýl: Majstrovsky živý a kontrastný štýl veršovaných hier.
Dielo: Jeho dielo je veľmi bohaté. K najznámejším hrám patria: Richard III., Rómeo a Júlia, Sen noci svätojánskej, Skrotenie zlej ženy, Kupec benátsky, Veľa kriku pre nič, Ako sa vám páči, Richard II., Kráľ Henrich IV., Julius Caesar, Hamlet, Othello, Macbeth, Kráľ Lear, Veselé panie windsorské, Zimná rozprávka, Búrka a mnohé iné.
Zaujímavosť: Rodný dom Williama Shakespeara sa nachádza v mestečku Startford-upon-Avon a je prístupný verejnosti. Jeho hry sa hrávali v divadle Globe-Theatre v Londýne, ktorého bol sám Shakespeare spolumajiteľom. Mal aj vlastnú hereckú spoločnosť, ktorá sa vďaka štedrému kráľovi Jakubovi I. volala Kráľovi muži.
Krajina pôvodu: AnglickoHlavné udalosti z obdobia a života Williama Shakespeara:

23.4.1564- sa narodil William Shakespeare

27.-28. 11.1582- kancelár biskupa z Warwicku súhlasí, aby sa sobáš Williama Shakespeara a Anny Hathawayovej konal hneď po prvých ohláškach

9.- 14.1.1605- predstavenie Márnej lásky snahy u dvora

10.a 12.2.1605- predstavenie Kupca bénátskeho u dvora

1.11.1611- predstavenie Búrky u dvora

5.11.1611- predstavenie Zimnej rozprávky

25.1.1616- Shakespearov závet

25.3.1616- opravené znenie Shakespearovho závetu

23.4.1616- zomrel William Shakespeare

25.4.1616- pochovaný v chráme Najsvätejšej Trojice v Stratforde.
Prvý životopis Williama Shakespeara vyšiel tlačou roku 1709, teda takmer sto rokov po básnikovej smrti. William Shakespeare bol pokrstený vo farnom kostole v Stratforde nad Avonom 26.apríla 1564 a narodil sa 23.apríla 1564. Jeho otec, podnikateľ v rukavičkárskom remesle, starosta a aj zmierovací sudca, a jeho matka patrili, aj keď nemali aristokratické tituly ani korene medzi strednú vrstvu vidieckej šľachty. Neskôr ešte zbohatli, a tak sa zaradili medzi mešťanov. William bol v poradí tretím dieťaťom-dve staršie zomreli počas moru. Celkovo mali Shakespearovci osem detí. Navštevoval miestnu strednú školu, kde získal dobré vedomosti z latinčiny a gréčtiny. V osemnástich rokoch sa oženil s Anne Hathwayovou, dcérou susedovcov, ktorá bola od neho o osem rokov staršia. Roku 1583 sa im narodila dcéra Susanna a v roku 1585 sa im narodili dvojčatá Hamnet a Judith.

Roku 1587 odišiel do Londýna. Prichytili ho totiž pri pytliačení na jelene a zajace na pozemku sira Thomasa Lucyho v Charlecotskom parku v blízkosti Stratfordu. Rodine sa v tej dobe veľmi nedarilo, a tak bol nútený aj kvôli tomu odísť. Po príchode do Londýna sa stal hercom. Shakespeare sa stal dobrým hercom, vedel zahrať komické aj tragické úlohy v rôznych hereckých spoločnostiach. Okrem svojej profesie pomáhal prepisovať staré hry, a tak sa cvičil vo vlastnom písaní. Spolu s hereckou spoločnosťou precestoval celú krajinu, získal veľa priateľov medzi hercami a hral aj pred vznešenou spoločnosťou a na dvore. Na rozdiel od mnohých iných spisovateľov mal Shakespeare šťastie hneď na začiatku svojej kariéry. O jeho prácu sa začal zaujímať mladý šľachtic, gróf zo Southamptonu. Nielenže ho povzbudzoval, aby okrem hier písal i poéziu, ale ho aj zoznámil s viacerými vzdelanými ľuďmi, ktorých zaujímalo umenie, hudba a literatúra. Vtedy stretol aj „počernú dámu“ zo Sonetov, do ktorej sa bláznivo zaľúbil. Táto tmavovlasá dáma, bola síce vydatá, no to jej nebránilo Shakespeara zvádzať. Potom ho náhle opustila.

Sonety patria medzi skvosty anglickej poézie, vyjadrujú radosť aj utrpenie, ktoré sa zrodili z tohto vzťahu. William sa stal známym pisateľom hier. Stihol napísať niekoľko historických hier, napr. Richard III., Skrotenie čertice a Rómeo a Júlia. V roku 1595 sa stal spoluvlastníkom jednej z najpopulárnejších hereckých spoločností tých čias. Odvtedy sústredil všetko svoje spisovateľské úsilie na písanie hier pre túto spoločnosť. Väčšina z nich sa po roku 1599 hrala na doskách slávneho divadla Globe na južnom brehu Temže. Kedže Shakespeare písal hry pre jednoduchých ľudí, ktoré boli veľmi obľúbené, a tak zarobil celkom slušnú kopu peňazí. Z nich si kúpil pekný veľký dom v New Place v Stratforde a aj iné nehnuteľnosti v okolí. William napísal viac než 35 hier. Všetky sa pravidelne uvádzali na javisku, hoci niektoré boli obľúbené, iné menej. Roku 1610 odišiel z Londýna a natrvalo sa usadil v Stratforde. Po roku 1613 už nenapísal žiadnu novú hru. Veľmi dobre mu robila spoločnosť jeho rodiny, hoci k bývalej manželke sa už nikdy nevrátil. Jeho dcéra Susanna sa vydala za lekára, a bývala neďaleko svojho otca. Občas si však zašiel aj do Londýna za priateľmi. Zomrel roku 1616. Príčina sa nikdy nezistila, ale predpokladá sa, že za to mohol príliš veselý večierok-nadmerne sa tam pilo a jedlo. Väčšinu svojho majetku zanechal dcére Susanne a jej manželovi. Malé darčeky odkázal aj svojím priateľom v divadelnej spoločnosti.


Vo svojích hrách zobrazoval konflikt dobra a zla a všetký ľudské vášne, túžby a myšlienky tak, že sa jeho hrdinovia stali symbolmi. Vytvoril množstvo meších i smiešných postáv napr. šašo je múdrejší ako kráľ. Písal jazykom ľudovým i vznešeným, veršovane i neveršovane, nežne i surovo, s humorom. Vo svojích hrách používal i prosté piesne, jeho diela obsahujú hlboké myšlienky. Hrdinovia sú silný jednotlivci. Strieda sa tu próza s veršami. Odsudzoval predsudky, zákernosť, pokrytectvo a krutosť. Jeho najznámejšie diela:

Rómeo a Júlia: symbol vernej lásky
Nešťastne tu hynú milenci, lebo ich rody žijú v nenávisti a bránia im v láske. Zmieria sa až nad zbytočnými obeťami svojích detí.

Hamlet:symbol pomsty
Hamlet je renesančný hrdina, verí v čisté ľudské vzťahy, ale styk s drsnou skutočnosťou v ňom vyvoláva pesinizmus a sklamanie. Charakteristický je jeho monológ o zmysle života ,, Byť či nebyť- to je otázka´´

Othelo: symbol žiarlivosti
Víťazí tu podlosť a intrigy nad čistým ľudským vzťahom
Shakespearove hry:
Márna lásky snaha, Komédia omylov, Dvaja Šľachtici veronskí, Henrich VI. 1 časť, Henrich VI. 2. časť, Henrich VI. 3. časť, Richard III., Rómeo a Júlia, Titus Andronicus, Richard II. Sen noci svätojánskej, Kráľ Ján, Kupec benátsky, Skrotenie čertice, Henrich IV. 1. časť, Henrich IV. 2. časť, Henrich V., Veselé panie windsorské, Mnoho kriku pre nič, Július Caesar, Ako sa vám páči, Večer trojkráľový, Koniec všetko napraví, Troilus a Cressida, Hamlet, Oko za oko, Othello, Kráľ Lear, Macbeth, Antonius a Kleopatra, Coriolanus, Timon Aténsky, Perikles, Cymbeline, Zimná rozprávka, Búrka, Henrich VIII.Poézia : Sonety.


Jeho tvorbu delíme do troch období:

1.obd. OPTIMIZMU- do 1600; píše komédie a historické hry
KOMÉDIA OMYLOV
SKROTENIE ČERTICE
VESELÉ PANIE Z WINDSORU
VEĽA KRIKU PRE NIČ
- hist. hry: RICHARD VI.
RICHARD II.
RÓMEO A JÚLIA

2.obd. PESIMIZMU- 1600-1608; píše tragédie a problémové hry
HAMLET
OTHELO
KRÁĽ LEAR
MACBETH

3.obd. VYROVNANIA- 1608-1612
- tragikomédie: BÚRKA
ZIMNÁ ROZPRÁVKA

Shakespearova literárna kariéra trvala približne dvadsať rokov, od roku 1592 do roku 1612, a zažila vládu dvoch panovníkov-kráľovny Alžbety I. a kráľa Jamesa I.
Návrat hore Goto down
 
William Shakespeare
Návrat hore 
Strana 1 z 1

Povolenie tohoto fóra:Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
deviataa :: Referáty, projekty a pod. :: Referaty-
Prejdi na: