deviataa
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
deviataa

výpis stredných škol, staršie časti testu MONITOR, diskusie o stredných školách, základy psychológie a pedagogiky
 
DomovDomov  HľadaťHľadať  RegistráciaRegistrácia  PrihláseniePrihlásenie  

 

 Staroveká literatúra

Goto down 
AutorSpráva
slniecko165
V.I.P
V.I.P


Počet príspevkov : 44
Registration date : 11.08.2008

Staroveká literatúra Empty
OdoslaťPredmet: Staroveká literatúra   Staroveká literatúra EmptyPi september 05, 2008 5:30 pm

STAROVEKÁ LITERATÚRA (3.tisícročie pnl.– 5.st. nl)

Delí sa na - ORIENTÁLNU a ANTICKÚ

Orientálna – sumerská, akkadská, staroegyptská. Najstarší národ žijúci v Mezopotámii boli Sumeri. Vynašli najstaršie písmo – klinové. Zachovala sa aj najstaršia literárna pamiatka- epos – EPOS O GILGAMEŠOVI ( doplniť obsah)

Antická – grécka a rímska
Znaky antickej literatúry : RACIONALIZMUS- rozumová stránka
INDIVIDUALIZMUS- hrdina je výnimočný, silná osobnosť
SENZUALIZMUS – zmyslové vnímanie (hrdina je schopný vznešených citov)

Antika sa stala zdrojom inšpirácie aj pre ďalšie literárne obdobia –pre renesanciu, klasicizmus...

Antická grécka – autori – Homér, Sofokles, Ezop(bájkar)...
HOMÉR – napísal hrdinské eposy – Ilias a Odysea
(epos – veršovaný epický žáner veľkého rozsahu, prvky reality i fantastiky, aj nadprirodzené bytosti)

Ilias – téma : trójska vojna. Vojna medzi Trójou a Spartou, ktorú vyvoval Paris, ktorý uniesol Helenu, manželku spartského kráľa. Vystupujú tu aj bohovia. Jednou z postáv je aj najväčší grécky bojovník – Achilles. Ten odmietne bojovať, pretože mu mykénsky kráľ zajal jeho otrokyňu. Svoju zbroj požičia svojmu priateľovi Patroklovi, ktorého však zabijú. Achilles pomstí jeho smrť, zabije Herakla. Napokon umiera aj Achilles- „Achillova päta“- slabina. Šíp zasiahne jeho pätu(smrteľné miesto)

Odysea – téma: Odyseov návrat domov po ukončení trójskej vojny. Putuje 10rokov z Tróje do Itaky. Tento epos je pokračovaním eposu Ilias. Odysea na ceste domov čakajú rôzne prekážky (ukážka) napokon príde domov, zúčastní sa streleckej súťaže, ktorej víťaz sa mal oženiť s jeho manželkou Penelopou. Súťaž vyhrá Odyseus, preoblečený za žobráka.


SOFOKLES – tragédia – Antigona – hrdinka, ktorá napriek kráľovmu zákazu pochová svojho brata, za čo je zatvorená do skalnej hrobky. Jej bratia(Polyneikos a Eteokles)bojujú medzi sebou v meste Téby. Jeden za mesto, druhý proti. Kráľ Kreon zakáže pochovať vlastizradcu mesta. Antigona sa vzprieči, pretože kráľ siahol na božie zákony. Kráľ ju dá zavrieť do skalnej hrobky. Jeho syn a Antigonin snúbenec(Haimon)nedokáže obmäkčiť svojho otca. Nájde Antigonu obesenú. Keď sa napokon kráľ rozhodne Antigonu pustiť, už je neskoro, okrem Antigony umiera aj Haimon, ktorý vezme otcov meč a prebodne sa ním. Napokon zomiera aj Haimonova matka, kráľova žena. Na konci ostáva na žive len kráľ- ale život osamote je jeho trestom.
Antigona- typické vlastnosti antického hrdinu – odvážna, smelá, silná osobnosť.


Antická rímska – rozvíjalo sa rečníctvo – Cicero
Lyrika- Vergílius, Horácius, Ovídius- ten napísal dielo – METAMORFÓZY(Premeny)- je to súbor gréckych a rímskych bájí, patrí tu napríklad rímska báj – DAIDALOS A IKAROS
UKÁŽKA

1. STAROVEKÁ LITERATÚRA

Homér : Odysea
(Odyseus chce zachrániť seba i svojich druhov pred Kyklopom, jednookým obrom)

Mohutná šija mu odvisla nadol a jeho sa zmocnil spánok, krotiaci bytosti všetky. A z hltana vracal víno a ľudské mäso a nadmieru opitý grgal. Vtedy som uchopil kôl a pod vrstvu popola vložil, aby sa zohrial. A rečou som sa snažil povzbudiť všetkých druhov, by nikto z nich od strachu nechcel mi odoprieť pomoc. Ale keď kôl ten z tvrdej olivy mal som už v ohni chytiť, hoc surový bol, a začal už vydávať žiaru, sám som ho vybral z ohňa a druhovia stali si ku mne z obidvoch strán a božstvo im vdýchlo odvahu veľkú. Do rúk chytili kôl a jeho špicatý koniec vrazili do oka obra. A ja som ho na konci tlačil, krútiac ním tak, jak človek vŕta korábne drevo nebožiacom a chlapi ho zospodu remeňom točia, držiac ho z obidvoch strán, a nebožiec stále sa krúti. Takto aj v oku strašného obra sme točili stále žeravý kôl a teplá krv tiekla okolo neho. Plameň horiacej zrenice spálil horné i dolné
viečka a brvy, s praskotom horeli korene oka... Kyklop zareval strašne a ozvena zhučala v skalách. Od strachu ušli sme preč. A Kyklop si vytiahol z oka ostrý drevený kôl, čo celý bol zbrýzganý krvou. Potom ho rukami od seba odhodil, besnejúc strašne.


Rozbor ukážky:
Situácia: Odyseus chce zachrániť seba i svojich druhov pred Kyklopom, jednookým obrom

Odyseus- hlavná postava v epose – Odyseus. Príbeh sa odohráva po skončení trójskej vojny, keď sa Odyseus vracia domov. Jeho návrat je dlhý, pretože mu bohovia neumožnili vrátiť sa domov tak, ako ostatným. Do cesty mu kladú rôzne prekážky, ktoré musí zdolávať. Jednou z nich je aj zajatie Kyklopom- jednookým obrom.
(Odyseus- putuje z Tróje do Itaky, je itackým kráľom. Doma ho čaká manželka Penelopa a syn Telemachos)

V tejto ukážke sa dajú určiť aj vlastnosti antického hrdinu – 1, RACIONALIZMUS- Odyseus sa riadi rozumom( opije Kyklopa, vypichne mu jeho jedno oko, aby mohol zachrániť seba i svojich druhov)
2, INDIVIDUALIZMUS- silná, výnimočná osobnosť
3, SENZUALIZMUS- zmyslové vnímanie

Odyseus napokon zachráni seba i svojich druhov. To, je že silná osobnosť, dokazuje aj to, že mu druhovia veria („...stali si ku mne z obidvoch strán...)

(V ukážke sa už síce nespomína, ale racionalizmus sa prejaví aj tým, že keď sa ho kyklop opýta, ako sa volá, Odyseus odpovie: “NIKTO!“ Keď sa Kyklopa opýtajú, kto mu to urobil, odpovie: „Nikto!“ A jeho spoločníci tým pádom nevedeli, kto to urobil.
Návrat hore Goto down
 
Staroveká literatúra
Návrat hore 
Strana 1 z 1

Povolenie tohoto fóra:Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
deviataa :: Referáty, projekty a pod. :: Referaty-
Prejdi na: